تاریخچه ساک دستی و پیدایش ساک دستی داستان بسیار جالب و جذابی دارد که با مرور منابع مختلف توانستم به آن دسترسی پیدا کنم. در سالهای اولیه که خرید از دستفروشان و فروشندگان دوره گرد خیابانها ،تقریبا به امروز نزدیک شده بود، اجناس خریداری شده در کاسه و یا سبد حمل می شد . در کتاب تاریخ و فرهنگ خرید spree به نویسندگی خانم Pamela Klaffke می نویسد در اوایل سال ۱۸۰۰ میلادی فروشگاهها شروع به تولید بسته بندیهای خودشان کردند .

حجم کاغذ تولیدی و هزینه تولید و انبار کردن ساک دستی ، فروشگاهها را به فکر راه حل موقتی انداخت ، ساخت تک تک و دانه ای .

در اوایل قرن نوزدهم مغازه ها در سیستم فروش خود شروع به تحویل کالا درب منزل (delevery) کردند و فروشگاههای بزرگ هم سیستم تحویل کالای خود را راه اندازی کردند .

درسال ۱۹۱۰ میلادی جابجای سنتی با درشکه و کالسکه جای خود را به اتومبیل و کامیون داد و به همان اندازه تغییر در حمل و نقل تغییر در خرید مردم هم افزایش یافت و در نتیجه نیاز به ساک دستی و کارت ویزیت هم شروع شد .( تاریخچه ساک دستی )

تا جایی که ما می دانیم در سال ۱۸۵۲ میلادی تاریخچه ساک دستی بوسیله معلم مدرسه بنام فرانسیس وول (wolle) بصورت ساک دستی کاغذی رقم خورد .

ولی در ابتدا به شکل امروزی نبود بلکه به شکل شل و ول و ظاهری خنده دار بود . نوزده سال بعد خانم مارگارت نایت کارخانه دار پنبه دستگاه تولید ساک را اختراع کرد .

اما کمی بعد با شخصی دچار درگیری حقوقی شد که ادعا تولید و اختراع این دستگاه را داشت  اما خانم مارگارت نایت برنده این دعوای حقوقی شد و پرونده را برد و سهم به سزایی در تاریخچه ساک دستی به خود اختصاص داد. در نهایت کمپانی ساک دستی کاغذ غرب را بنیان نهاد (Eatern paper bag company) و سالها به عنوان سلطان این حرفه مطرح و کسب در آمد می کرد .

مارگارت نایت سلطان پیدایش ساک دستی کاغذی

ده سال بعد چارلز استیلول ( از افراد موثر در تاریخچه ساک دستی ) حق امتیاز ساک دستی تا شده ( پلیسه دار) را گرفت و self_opening bag به اختصار آنرا sos نام نهاد .ساک دستی کاغذی که با دست ساخته می شد در سال 1912 میلادی اوایل قرن بیستم پدیدار شد .

فروش و مصرف ساک دستی موقعی به اوج خود رسید که از نظر قیمت ارزان و از لحاظ کیفیت به حدی رسید که می توانست تا وزن 34 کیلو گرم را تحمل کند . قیمت ساک دستی در آن زمان در ایالات متحده در حدود 5 سنت یعنی چیزی در خدود 1.12 دلار حال حاضر است .

در سال 1915 در حدود یک میلیون ساک دستی در آمریکا تولید و فروخته شد ( توسط کمپانی sos ) و تا سال 1945 که توید به شکل سنتی اتفاق می افتاد و با دست تولید می شد اتفاق خاصی نیفتاد تا اینکه ماشسن توبید اتوماتیک آن ساخته شد .