چاپ-بروشور

چاپ بروشور| بروشور نمایشگاهی | چاپ بروشور کارخانه ای | چاپ بروشور فوری | چاپ بروشور با رنگ ساختگی | چاپ بروشور تهران | چاپ سالوک™

چاپ بروشور کتابچه و یا راهنمای معرفی جزئیات کالا، خدمات، امکانات و… می‌باشد که از طرف تولید کننده و یا ارائه دهنده به مصرف کننده و یا مشتری برای معرفی دقیق و راهنمایی در استفاده ارائه می‌گردد.

به طور مثال: یک کارخانه دارو سازی برای معرفی محصولات خود کاتالوگ محصولات را (معمولا با برجسته نمایی در تاثیر گذاری) برای پزشک‌ها و داروخانه‌ها ارسال می‌نماید. و همین تولید کننده بروشور هر محصول را برای معرفی نحوه استفاده، معرفی ممنوعیت‌های استفاده در موارد خاص و همین طور عوارض جانبی، راه‌های درمان در صورت استفاده نادرست و… در بسته بندی هر محصول قرار می‌دهد.

در چاپ بروشور‌ ها معمولا علاوه بر تصاویر از نقشه شماتتیک کالا هم استفاده می‌شود.

در ایران معمولا به اشتباه تمامی راهنما‌هایی را که به صورت کتابچه و یا با کیفیت کاغذ و چاپ مناسب تهیه شده باشند را کاتالوگ می‌نامند و تمامی راهنماهایی را که به صورت یک برگی و یا چند لتی، که با استفاده از کاغذ‌های نازک تر تهیه شده باشند را بدون توجه به محتوای آن بروشور می‌نامند.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره  ۰۹۳۷۲۶۱۰۴۰۷  تماس بگیرید و یا به INFO@SALOOK.NET ایمیل بزنید

جهت همکاری با ما و استعلام قیمت در زمینه چاپ موارد فوق لازم است نوع محصول ، نوع چاپ ، کاغذ ، روکشها ، تیراژ کار ، نوع صحافی و…. را ذکر نمایید .

نکته : برای مواردی که نیاز به طراحی می باشد طراحی چاپ سالوک در آتلیه سالوک انجام و هزینه آن جداگانه محاسبه می گردد.

 

چاپ بروشور

کتابچه و یا راهنمای معرفی جزئیات کالا، خدمات، امکانات، توضیحات محصول و… می‌باشد که از طرف تولید کننده و یا ارائه دهنده محصولات به مصرف کننده و یا مشتری برای معرفی دقیق و راهنمایی در استفاده ارائه می‌گردد.
در واقع در چاپ بروشور و کاتالوگ بیشتر به جنبه های تبلیغاتی و جذب مشتری محصول پرداخته می شود تا جنبه های فنی و ویژگی‌های فنی کالا. تولید یک محصول عالی یا ارائه خدمات بی نظیر، معرفی شرکت تولید کننده، طیف محصولات، تاریخچه و توضیحات بیشتر در مورد کالا یا خدمات، دست به دست هم می دهند تا فروش انجام شده و تجارت شما گسترش یابد.
بروشور که به معنای جزوه و دفترچه است، به محصولی گفته می شود که توضیحات جامع و کاملی در مورد یک موضوع یا فرایند ارائه کند، که با مجموعه ای از تصاویر تکمیل می شود.

چاپ بروشور

یکی ویژگیهای مهم در چاپ بروشور قابلیت تغییر ابعاد در هنگام ارائه و استفاده است. این ویژگی در کمتر محصول گرافیکی دیگری ، مانند پوستر، به چشم می آید و بدین معنی که در هنگام ارائه یک بروشور ، این امکان وجود دارد که ابعاد آن ۱۵×۱۵ سانتیمتر باشد ولی در هنگام استفاده از آن، ممکن است ابعاد این محصول به ۵۰×۷۰ سانتیمتر افزایش یابد. این ویژگی به طراح اجازه می دهد حجم بسیار زیادی از اطلاعات بصری را بدون ایجاد آشفتگی و ازدحام در محصول گذاشته و به مخاطب ارائه دهد.

ارائه بروشور به مخاطب این اجازه را می‌دهد تا فرد زمان بیشتری جهت تجزیه و تحلیل محصول، نسبت به دیگر انواع کارهای تبلیغاتی در اختیار داشته باشد.
بروشور به مانند یک نقشه راهنما در ارتباط با موضوع مورد توضیح عمل کرده و دقت مخاطب در مورد مطالب منعکس شده را بالا میبرد. به دلیل کم حوصلگی مخاطبان امروزه و توقع انتقال سریع مطلب، چاپ بروشور بیشتر برای کالاهای مصرفی و موضوعات خدمات ضروری می تواند طراحی و ارائه شود.
امروزه به دلیل کاهش دور ریز کمتر کاغذ/مقوای مصرفی قطع متداول در چاپ بروشور A4 یا A5 است. ولی بصورت کلی بسته به موضوع و مخاطب و حجم تصاویر و نوشتار، ابعاد و اندازه ی آن قابل تغییر است.

 

چاپ بروشور حرفه ای را فقط از سالوک بخواهید.

در چاپ بروشور کاغذ را درست را انتخاب کنید

مهم نیست که طراحی بروشور چقدر بزرگ است ، اگر روی کاغذ درست چاپ نشود ، کل کمپین چاپ بروشور شما می‌تواند به طور کامل از هم جدا شود. کاغذ تحریر برایچاپ بروشور اصلا توصیه نمیشود ، در حالی که کاغذهای با کیفیت حرفه‌ای، رنگ‌ها را بالا می‌برند و احساس قدرت و اعتبار به بروشور ما می دهند. پیشنهاد می شود برای چاپ بروشورها از کاغذ های گلاسه مات یا براق استفاده کنید البته پس از چاپ بروشور براق یا مات بودن کاغذ بروشور چاپ شده مشخص نیست و برای مات یا براق شدن بروشور از سلفون مات یا براق یا یووی براق یا یووی موضعی بر روی بروشور ها استفاده می شود .چاپ بروشور با سلفون براق و روکش یووی می تواند برای طرح های تیره بکار رود و چاپ بروشور با سلفون مات برای کارها روشن که زیبایی طرح را چند برابر می کند .

برای چاپ بروشور می توان از اکثر کاغذهای موجود در بازار استفاده نمود
کاغذ تحریر با گرماژ ۸۰ گرم که همان کاغذ A4 شناخته شده در جامعه است .
کاغذ تحربر ۱۰۰ گرم ، کاغذ تحریر ۱۲۰ گرم ، کاغذ تحریر ۱۴۰ گرم و….
کاغذ گلاسه که بهتر است از گرماژ ۱۷۰ گرم  استفاده شود .
کاغذ گلاسه ۲۰۰ گرم

چاپ بروشور ۲ لتی

چاپ بروشور دولتی میتواند با چاپ افست فرم عمومی انجام شود یا در زمانی که نیاز به کار فوری یا در تعداد کم دارید از چاپ دیجیتال برای چاپ بروشورمان استفاده کنید. چاپ بروشور ۲ لتی اغلب روی کاغذ گلاسه ۱۳۵ گرمی انجام می شود و کار پس از چاپ شدن خط تا میخورد یا بوسیله دستگاه تا کنی تا می شود. چاپ بروشور ۲ لتی اغلب بوسیله چاپ افست که وظیفه چاپ عمومی چند فرم بروشور را در کنار هم دارد انجام می شود. کیفیت چاپ عمومی بروشور دولتی ، کیفیتی قابل قبول است؛ ولی اگر نیاز داشتید که چاپ بروشورتان دارای کیفیت بالایی باشد از چاپ افست اختصاصی بروشور استفاده نمایید. چاپ بروشور های فرم عمومی به علت قیمت پایین تری که دارند همیشه متقاضیان خودشان را دارند. شما می توانید برای چاپ بروشور فرم عمومی خود از گلاسه ۳۰۰ گرمی با روکش سلفون هم استفاده کنید که کار پس از چاپ سلفون خورده تا در موقع خط تا زدن و چند بار باز و بسته کردن بروشور ، محل خط تا ترک بر ندارد و از زیبایی کار شما نکاهد.

چاپ بروشور ۳ لتی

بروشور های ۳ لتی اغلب بصورت چاپ افست و چاپ دیجیتال می شوند. سایز این بروشورها در موقع چاپ بروشور اغلب ۲۹ در ۲۰ سانتی متر می باشد و پس از چاپ بروشور ، بروشور ۲ خط تا  میخورد و بروشور را به سه قسمت مساوی تقسیم می کند . به این بروشور ها اغلب بروشور ۳ لتی یا ۶ صفحه ای میگوییم که به دو صورت چاپ بروشور پنجره ای و چاپ بروشور زیگ زاگی تعریف و تا می خورند.

چاپ افست عمومی بروشور ۳ لتی

چاپ افست عمومی این بروشور ها به این صورت می باشد که بروشور پس از طراحی بوسیله چاپ افست و بصورت چند فرم در کنار هم چیده شده چاپ می شوند. اصولا در یک فرم ۴ بروشور با طرح های مختلف کنار هم قرار گرفته و رنگ ها حدودی در می آیند و کیفیت چاپ افست عمومی بروشور کیفیت خوبی هم هست. اغلب در چاپ بروشور بصورت افست عمومی از کاغذ گلاسه ۱۳۵ گرمی استفاده می شود و پس از چاپ سلفونی روی کار کشیده نمی شود. البته ما میتوانیم از گلاسه ۳۰۰ گرمی با ۲ خط تا برای چاپ بروشور افست عمومی هم استفاده کنیم و پس از چاپ و سلفون کشی بروشور خود را خط تا بزنیم. اغلب مشتریانی که از این فرم عمومی چاپ بروشور استفاده می کنند بخاطره قیمت پایین تر و بصرفه تر این فرم از آن استفاده می کنند در غیر اینصورت برای داشتن کیفیت بالاتر می توانید از چاپ اختصاصی بروشور استفاده کنید .

چاپ اختصاصی بروشور ۳ لتی

شما اگر کیفیت بالایی برای چاپ بروشورتان می خواهید و میخواهید فرم بروشور مخصوص خودتان چاپ شود باید از چاپ افست اختصاصی بروشور استفاده کنید . در چاپ اختصاصی بروشور فرم شما و بروشور شما مخصوص خود شما چاپ می شود و میتوان برای کار ناظر چاپ در نظر گرفت که وظیفه اون چک کردن رنگ ها در موقع چاپ می باشد. کیفیت رنگ ها و بالا و پایین بردن رنگ ها اصلی کار تا نزدیک شدن به رنگ دلخواه کار وظیفه ناظر چاپ می باشد. میتوان پس از چاپ اختصاصی بروشور بر روی آن سلفون کشید که در موقع تا خوردن شاهد ترک بر روی بروشور خود نباشیم و بعد از مدت زمانی طولانی شاهد پارگی بروشور به علت تاکردن زیاد آن نباشیم . مشتریانی که اغلب از چاپ بروشور اختصاصی استفاده می کنند کیفیت بالایی از کار خود خواسته و میخواهند بروشوری با کیفیت بالا داشته باشند،این مشتریان می توانند برای چک کردن رنگ خود مستقیما در موقع چاپ بروشورشان به چاپخانه آمده و رنگ ها را چک کنند.

چاپ بروشور ۳ لت ۱۵× ۱۵( مربعی)

شما اگر به چاپ بروشور علاقه خاصی داشته باشید حتما برای یکبار هم که شده بروشور های مربعی توجه شما را به سمت خود جلب کرده است. بروشور های سه لتی مربعی ارزان یکی از متدوال ترین نوع بروشورهای تبلیغاتی به شمار میروند که در بازار امروز طرفداران خاص خاص خود را پیدا کرده است. چاپ بروشور  ۳ لتی قیمت ارزان مربعی که در سایز های زیادی قابل چاپ است و بعضی ها به آن چاپ بروشور خشتی هم میگویند. چاپ بروشور سه لتی مربعی اغلب به وسیله دستگاه چاپ افست اختصاصی قابل انجام است و پس از چاپ بروشور تبلیغاتی ۳ لتی بر روی آن از روکش سلفون مات و براق استفاده شدهو پس از آن کار خط تا خورده و آماده ارائه به مشتریان خواهد شد.

چاپ دیجیتال بروشور ۳ لت مربعی

چاپ بروشور سه لتی به روشی به غیر از چاپ افست اختصاصی بروشور هم قابل انجام است. به این صورت که در این روش برای چاپ بروشور سه لتی فوری و یا چاپ بروشور سه لتی مربعی در تعداد کم از چاپ دیجیتال برای انجام اینکار استفاده می شود. چاپ دیجیتال بروشور مربعی از کیفیت قابل قبولی برای چاپ بروشور برخوردار است و اگز شما میل زیادی به انجام کار فوری دارید باید از چاپ دیجیتال بروشور برای انجام چاپ بروشور خود استفاده کنید. در چاپ دیجیتال بروشور مربعی ۳ لتی ، ابتدا از فایل ما به وسیله دستگاه چاپ دیجیتال پرینت گرفته شده و سپس اگر نیاز به سلفون یا روکش بر روی کار باشد ، از سلفون مات و براق برای روکش کردن رویبروشور استفاده می شود. در پایان بروشور ما خط تا خورده و برای ارائه به مشتری بسته بندی می شود.

چاپ بروشور ۳ لتی ۱۹×۱۹ (مربعی)

سایز بعدی بروشور که از معروفیت خاصی هم برخوردار است و در سایزهای مربعی بروشور بیشترین رواج را دارا است، سایز ۱۹ در ۱۹ مربعی می باشد. چاپ بروشور ۳ لت مربعی ۱۹×۱۹ بخاطر بصرفه بودن در چاپ فرم هایش و اینکه براحتی نوشته ها و عکس ها در آن واضح چاپ می شود و قابلیت نمایش خوبی هم دارد ، امروزه به یکی از پر طرفدارترین بروشور های خشتی تبدیل شده است. اغلب مشتریان برای اینکه بتوانند عکس ها و نوشته های خود را براحتی در دید مشتریان قرار دهند از این سایز برای چاپ بروشور و طراحی بروشور ۳ لتی خود استفاده می کنند. برای تولید این سایز بروشور پس از طراحی بروشور تبلیغاتی، کار را فرم بندی کرده و از طرح زینک تهیه شده و بوسیله چاپ افست اختصاصی چاپ بروشور انجام می شود. پس از چاپ بروشور، بروشور سلفون خورده و برای خط تا زدن بوسیله دستگاه لترپس آماده می شود.

چاپ بروشور ۳ لتی A5 (مربعی)

چاپ بروشور ۳ لتی که سایز هر لت A5 باشد بوسیله چاپ اختصاصی افست انجام می شود. همانطور که در نوشته ها و مطالب قبلی گفتیم چاپ اختصاصی بروشور ها به این صورت انجام می شود که فرم و بروشور شما فقط مخصوص خود شما چاپ می شود و میتوانید برای چک کردن رنگ و کیفیت عکس ها و نوشته در موقع چاپ بالا سر کار چاپتان بیایید و کیفیت و کوالیتی را چک کنید. برای چاپ بروشور ۳ لتی آ۵ اول از فایل چک شده زینک گرفته می شود و سپس روی کاغذ گلاسه ۳۰۰ گرمی عملیات چاپ انجام می شود. پس از چاپ بروشور سه لتی آ۵ سلفون خورده و پس از آن با دستگاه لترپرس عملیات خط تا خوردن آن انجام می شود.

چاپ بروشور ۴ لتی

چاپ بروشور ۴ لتی بوسیله چاپ اختصاصی افست انجام می شود. این بروشورها اغلب روی کاغذ گلاسه ۲۰۰ یا ۲۵۰ و ۳۰۰ گرمی چاپ و پس از سلفون کشی خط تا می خورند و آماده برای ارسال برای مشتریان می شوند. این بروشورها در زمانی که ما نیاز بیشتری به صفحات برای درج عکس و متن داریم و بروشورهای ۳ لت جوابگوی کار ما نیستند، از این بروشورهای ۴ لتی استفاده می کنیم. چاپ بروشور ۴ لتی اغلب وقتی بوسیله چاپ افست انجام می شود دارای کیفیت بسیار بالایی بوده و میتواند مخاطبان خود را به سمت خود خیره کند و مجاب کند که اطلاعات روی بروشور را مطالعه کرده و از ما خرید کنند.

چاپ بروشور ۱۲ صفحه ای با ۱ خط تا افقی و دو خط تا عمودی

شاید شما هم دیده باشید که بعضی آژانس های هواپیمایی برای نشان دادن آپشن هایی که برای مسافران در طول سفر در نظر می گیرند، بروشوری تهیه کرده و آن را به کسانی که قصد مسافرت دارند میدهند. در این بروشورها اطلاعات مربوط به کشور مقصد را در اختیار مسافران قرار می دهند و در آن به ویژگی هایی تور خود و توضیحات در رابطه با آن می پردازند. بروشور های مسافرتی یا بروشور تور یکی از انواع بروشورهایی است که امروزه به خاطره جاذبه های گردشگری هر شهر باید مسئولین تورها در اختیار مسافران قرار داده و بوسیله آن مشتریان و مسافران را با آپشن ها و توضیحات هر سفر آگاه کنند.
چاپ بروشورهای تور یا چاپ بروشورهای چند لتی با خط تا مثل روال دیگر بروشورها بوسیله چاپ افست چاپ ، و سپس سلفون خورده و به وسیله دستگاه تا کنی تا می شوند و سپس در اختیار مشتریان و متقاضیان قرار خواهد گرفت.

فرمت رنگ فایل ارسالی جهت چاپ بروشور :

فایل های ارسالی باید با فرمت CMYK و با روزلوشن ۳۰۰ pixels / inchباشد .
فایل های با فرمت RGB برای چاپ افست کاربرد ندارد زیرا بعد از تغییر فایل ارسالی شما از RGB به CMYK ممکن است تغییر زیادی در رنگ های طراحی شده اتفاق بیفتد . بهتر است در ابتدای طراحی به فرمت CMYK توجه فرمایید .

در صورتی که فایل ارسالی شما دارای رنگ اضافی یا ساختگی (پنتون ) می باشد حتما باید توضیحات تکمیلی ارسال شود و بهتر است از رنگهای پنتون در هنگام طراحی استفاده و خروجی حتما با پسوند PDF ذخیر یا SAVE شود .

برای داشتن یک فونت مشکی زیبا و بدون رنگ اضافی دور حروف بهتر است رنگ انتخابی برای فونت فقط از رنگ ۱۰۰ = K (مشکی تک رنگ )استفاده شود و در زمینه های غیر از سفید از دستور Multiply باOverprint استفاده شود تا دور حروف حاشیه سفید نداشته باشد .برای این منظور حتما در انتها مجدد درصد رنگها را چک نهایی نمایید.
درصد رنگ مشکی جهت چاپ بصورت اصطلاحا مشکی پر کلاغی به شرح ذیل می باشد
C= 50, M=50, Y=50, K=100
فرمت فایل های ارسالی

, AI, TIFF, PDF, EPS, CDR

نکات قابل توجه برای فونت در چاپ بروشور :

فایل های ارسالی با پسوند cdr باید فونت های استفاده شده weld شود ( در کرل بعد از انتخاب متن استفاده از دو کلید ctrl + Q این دستور اجرا میشود )  این دستور را فقط برای فایل ارسالی انجام دهید و نسخه اصلی بدون تغییر در فونت برای ویرایش احتمالی آینده نزد خود نگه دارید .
فایل های ارسالی در AI باید فونت های استفاده شده Expand شود ( در ایلستریتور از منو Object و سپس گزینه Expand این دستور اجرا می شود )  این دستور را فقط برای فایل ارسالی انجام دهید و نسخه اصلی بدون تغییر در فونت برای ویرایش احتمالی آینده نزد خود نگه دارید .
فایل های ارسالی در Ps بهتر است بصورت TIFF بدون لایه باشد در هنگام Save تیک Layer برداشته شود
اندازه فونت حداقل Pt 8  یا پوینت باشد .
از فونت های باریک در زمینه های تیره و امباس کمتر استفاده نمایید این کار ممکن است سبب پر شدن فونت در هنگام چاپ شود .

بسته بندی بروشور در لفاف کاغذ انجام  می باشد چنانچه نیاز به بسته بندی در کارتن بود هزینه کارتن جداگانه محاسبه می گردد.

چاپ بروشور: کتابچه و یا راهنمای معرفی جزئیات کالا، خدمات، امکانات، توضیحات محصول و… می‌باشد که از طرف تولید کننده و یا ارائه دهنده محصولات به مصرف کننده و یا مشتری برای معرفی دقیق و راهنمایی در استفاده ارائه می‌گردد.
در واقع در چاپ بروشور و کاتالوگ بیشتر به جنبه های تبلیغاتی و جذب مشتری محصول پرداخته می شود تا جنبه های فنی و ویژگی‌های فنی کالا. تولید یک محصول عالی یا ارائه خدمات بی نظیر، معرفی شرکت تولید کننده، طیف محصولات، تاریخچه و توضیحات بیشتر در مورد کالا یا خدمات، دست به دست هم می دهند تا فروش انجام شده و تجارت شما گسترش یابد.
بروشور که به معنای جزوه و دفترچه است، به محصولی گفته می شود که توضیحات جامع و کاملی در مورد یک موضوع یا فرایند ارائه کند، که با مجموعه ای از تصاویر تکمیل می شود.

یکی ویژگیهای مهم در چاپ بروشور قابلیت تغییر ابعاد در هنگام ارائه و استفاده است. این ویژگی در کمتر محصول گرافیکی دیگری ، مانند پوستر، به چشم می آید و بدین معنی که در هنگام ارائه یک بروشور ، این امکان وجود دارد که ابعاد آن ۱۵×۱۵ سانتیمتر باشد ولی در هنگام استفاده از آن، ممکن است ابعاد این محصول به ۵۰×۷۰ سانتیمتر افزایش یابد. این ویژگی به طراح اجازه می دهد حجم بسیار زیادی از اطلاعات بصری را بدون ایجاد آشفتگی و ازدحام در محصول گذاشته و به مخاطب ارائه دهد.

ارائه بروشور به مخاطب این اجازه را می‌دهد تا فرد زمان بیشتری جهت تجزیه و تحلیل محصول، نسبت به دیگر انواع کارهای تبلیغاتی در اختیار داشته باشد.
بروشور به مانند یک نقشه راهنما در ارتباط با موضوع مورد توضیح عمل کرده و دقت مخاطب در مورد مطالب منعکس شده را بالا میبرد. به دلیل کم حوصلگی مخاطبان امروزه و توقع انتقال سریع مطلب، چاپ بروشور بیشتر برای کالاهای مصرفی و موضوعات خدمات ضروری می تواند طراحی و ارائه شود.
امروزه به دلیل کاهش دور ریز کمتر کاغذ/مقوای مصرفی قطع متداول در چاپ بروشور A4 یا A5 است. ولی بصورت کلی بسته به موضوع و مخاطب و حجم تصاویر و نوشتار، ابعاد و اندازه ی آن قابل تغییر است .

بروشور به یکی از اشکال زیر طراحی و ارائه می شود:
الف – بروشورهای لتی. (لت به هر برگ بروشور که به برگ دیگر اتصال دارد گفته می شود.)
ب – بروشورهای فرمی.
پ – بروشورهای اسلیپ کیس.

چاپ بروشورهای لتی، بروشورهایی هستند که صفحات آن بر روی هم تا می خورند و در نهایت بصورت مجموعه ای از صفحات تا شده در اختیار مخاطب قرار می گیرد. ویژگی اصلی این بروشورها عدم نیاز به دوخت صفحات به یکدیگر است. صحافی آنها با خطوط تاخور انجام می پذیرد.

نحوه ی تا خوردن صفحات بر روی هم بصورتهای زیر قابل انجام است:
• تا خوردن بروشور بصورت رو به پشت باشد که در این صورت به آن، بروشور آکاردئونی گفته می شود. در حالت آکاردئونی پهنای لت ها معمولا هم اندازه تعیین می‌شوند.
• یک صفحه بر روی صفحه کنار خود تا شده، سپس دو صفحه بر روی صفحه کناری تا می شوند و این حرکت در همان جهت تاخور اول ادامه پیدا می کند. این بروشورهای لتی را می توان دربی یا تودلی نیز گفت. در این حالت تودلی معمولا لت هایی که بر روی لت دیگری تا می شوند، در پهنا بدلیل جلوگیری از قوس برداشتن و به اصطلاح شکم کردن بروشور به هنگام تا خوردن و بسته شدن کمی کوچکتر تعریف می شوند.
• علاوه بر دو حالت ذکر شده در نحوه ی چیدمان صفحات بروشورهای لتی، شیوه های ابتکاری دیگری نیز قابل ارائه هستند که ممکن است تلفیقی از یکدیگر باشند.

تعداد صفحات و محل ارائه بروشور از جمله موارد تعیین کننده جهت انتخاب حالت تا خوردن بروشور است. بروشورهایی را که دارای تعداد صفحات کم هستند و معمولاً در نمایشگاه ها ارائه می شوند، به حالت لتی طراحی و عرضه می کنند.
در بروشورهای فرمی، حالت چیدمان صفحات مانند نشریه یا کتاب است. تفاوت عمده ی بروشورهای فرمی و بروشورهای لتی در این است که در بروشورهای فرمی دیدن تمام صفحات در کنار یکدیگر امکان پذیر نیست و صفحات در قسمت عطف به یکدیگر متصل اند. در حالی که در بروشورهای لتی شما امکان دیدن نیمی از صفحات بروشور را در یک دید خواهید داشت.

تفاوت دیگر این دو نوع بروشور این است که بروشورهای فرمی در بیشتر موارد ته دوخت می شوند. این دوخت میتواند با مفتول های فلزی/منگنه انجام می گیرد.
بروشور معمولا دارای جلد است. طراحی جلد مخصوصاً در بروشورهای لتی که باید جلد رو و جلد پشت جدای از نحوه تا خوردن، با ایجاد فضای لازم قابل تشخیص باشند، بسیار حائز اهمیت است.
نام موضوع، نشانه ی آن موضوع، تصویر یا تصاویر مرتبط که می توانند جنبه‌ی مفهومی/ تزئینی داشته باشند و شعار تبلیغاتی مواردی هستند که معمولاً روی جلد قید می شوند. معمولاً نشانی در روی جلد بروشور قید نمی شود. توضیحات نوشتاری متن به هیچ عنوان نباید از روی جلد آغاز شود. نشانی و در بسیاری موارد تکرار عنوان موضوع و نشانه مواردی هستند که در پشت جلد نیز ذکر می‌شوند.
بروشورهای اسلیپ کیس بروشورهایی هستند که جلد آنها بصورت یک فولدر یا پوشه ساخته می شوند و صفحات داخل آن بطور مجزا و جدا از یکدیگر تهیه می شوند، سپس این صفحات در داخل جلد یا همان فولدر قرار می گیرند.
جنس جلد در بروشورهای اسلیپ کیس نسبت به صفحات داخل ضخامت بیشتری میتواند داشته باشد. به‌دلیل عدم اتصال صفحات متن و جلد، در صورتی که نیاز به جایگزین کردن متن جدید باشد، این امر براحتی امکان پذیر خواهد بود.

پامفلت و لیف لت از گونه های دیگر در چاپ بروشور هستند:
پامفلت، بروشوری است که دارای صفحات اندک است و جنس کاغذ جلد و صفحات داخل آن از کاغذهای گرماژ کم انتخاب می شود. مانند اکثر دفترچه های راهنمای کالاهای مصرفی.
لیف لت نیز به برگه های کوچکی اطلاق می شود که درون بسته بندی ها، مانند بسته های دارو، قرار می گیرند و توضیحات لازم را ارائه می دهند
انتخاب قطع و تعداد صفحات بروشور همچون تمامی محصولات چاپی ( کاتالوگ و …. ) بر اساس حجم مطالب نوشتاری و تصویری و نیز مخاطب مشخص می شود.
بدلیل تعدد صفحات و فضای قابل توجه، و در دید نبودن تمامی حجم مطالب تصویری و نوشتاری در چاپ بروشور این امکان را به مشتری می دهد که موضوع خود را به دو یا چند زبان ارائه کند. در نگاه کلی اطلاعات بروشور شلوغ و آزار دهنده به نظر نمیرسد.
موضوع بسیار مهم در طراحی و چاپ بروشور حفظ هماهنگی در تمامی صفحات بروشور است. این هماهنگی می تواند از طریق اجرای لی اَوت مناسب، به کار گیری عنصر بصری مشترک در صفحات و یا بکار بردن رنگ های هارمونیک انجام پذیرد.

در انتخاب اندازه ی تصاویر در بروشور به سه عامل مهم باید توجه نمود:
۱) اهمیت تصویر
۲) کیفیت تصویر
۳) وسعت سطحی که لازم است پوشیده شود.

بروشورهایی که تعداد صفحات کمی دارند، نیاز به شماره صفحه ندارند ولی بروشورهایی که تعداد صفحات زیادی دارند و یا بخش خاصی در چاپ بروشور امکان دارد مورد نیاز کاربر باشد، درج شماره صفحه چه با اعداد و چه با حروف الزامی است. روشن است که در این بروشورها ایجاد صفحه فهرست در طراحی و چاپ بروشور لازم می‌باشد.

جهت بالا بردن زیبایی بصری بروشور بهتر است متن و نوشتار موجود در چاپبروشور با یک یا حداکثر دو نوع فونت نوشته شود، برای ایجاد تفاوت، تنوع و همچنین مشخص کردن برخی متون از جمله تیترها، تیترهای فرعی، نشانی و غیره در بروشور میتوان از قابلیت “ایرانیک” و یا استفاده از حروف سیاه و نازک همان فونت بهره برد.

بدیهی است در بعضی موارد که موضوع طرح شده در چاپ بروشور نیازمند تنش تحرک بیشتری است، استفاده از چندین فونت در نوشتار می کمک رسان باشد. ولی باید توجه داشت که در همین زمان نیز فونت های به کار گرفته با هم میباست سنخیت داشته باشند.

امتیاز این مطلب
4.8

پاسخی را بگذارید

تماس فوری و استعلام قیمت