چاپ-هولوگرام

چاپ هولوگرام | هولوگرام دوبعدی | هولوگرام ضد جعل | هولوگرام امنیتی | هولوگرام خود تخریب| هولوگرام فوری | هولوگرام چند بعدی | چاپ سالوک™

چاپ هولوگرام ۲ بعدی و ۳ بعدی :

چاپ هولوگرام تصویر ثابت
چاپ هولوگرام دو بعدی
چاپ هولوگرام سه بعدی
بهترین هولوگرام ها را از ما بخواهید
چاپ هولوگرام تصاویر پنهان
ضرورت چاپ هولوگرام
هولوگرافی به چه معناست
کاربرد هولوگرام ها بر روی محصولات
ساخت هولوگرام امنیتی
ساخت تصویر هولوگرامی
ابزار مورد نیاز برای تولید هولوگرام
برجسته کاری هولوگرام
مرحله انتقال هولوگرام

هولوگرام. این واژهٌ انگلیسی (Hologram) مترادفِ واژهٌ فارسی تمام نگاشت است. تمام نگاشت. (اُپتیک) صفحهٌ عکاسی خاص که در تمام نگاری به کار می رود و تحت شرایط خاصی تصویر سه بُعدی ایجاد می نماید. 

چاپ هولوگرام و استفاده هولوگرام جهت ایجاد حس امنیت محصول حفظ اصالت محصول ، جلوگیری از جعل تقلب و کلاهبرداری کاربرد فراوان دارد . هولوگرام انواع مختلفی دارد که با توجه به نیاز افراد و شرکت ها و تیراژ آن ها طراحی ، تولید و چاپ می شود .

چاپ هولوگرام تصویر ثابت:

در چنین چاپ هولوگرام هایی شاهد نقش بستن یک تصویر یا لوگوی ثابت بر روی تمامی هولوگرام ها هستیم.در این هولوگرام غالباً از یک طرح اختصاصی استفاده می شود و مشتریان عموماً از این هولوگرام برای حفظ امنیت اسناد شرکتی خود بهره می گیرند.
تصویر تکرار شونده: این چاپ هولوگرام درست مانند یک رول کاغذ دیواری است که تصویری در آن تکرار شده تا یک الگوی خاص پدید آورد. مزیت اصلی چنین هولوگرام هایی این است که می توان به راحتی یک شکل خاص را از دل آن ها بیرون کشید و در نتیجه تنوع آنها بسیار زیاد خواهد بود. در چنین شرایطی هزینه های اولیه تولید هولوگرام تنها بر دوش یک مشتری نخواهد بود و بین چند سفارش سرشکن می شود تا برای کاربران و شرکت های نه چندان بزرگ مقرون به صرفه باشد.
هر یک از این دو گروه را می توان از لحاظ گرافیکی به دسته های متفاوتی تقسیم کرد:

چاپ هولوگرام دو بعدی:

یک تصویر دو بعدی ثابت که با تغییر دادن موقعیت آن نسبت به منبع نور می توانیم شاهد تغییر رنگ آن باشیم.

چاپ هولوگرام سه بعدی:

با اضافه شدن بعد سوم لایه های موجود در طراحی و چاپ هولوگرام عمق می یابند.
دوبعدی/سه بعدی: ترکیبی از یک تصویر ثابت دو بعدی و عمق سه بعدی
ماتریس نقطه ای: این نوع چاپ هولوگرام تا حد زیادی به چاپ هولوگرام های دو بعدی شباهت دارند با این تفاوت که جزئیات به کار رفته در طراحی آنها پیچیده تر است و از آن میان می توان به ریز متن های میکرو (microtext) اشاره داشت.
رنگ های ثابت: امروزه می توان چاپ هولوگرام را به گونه ای طراحی کرد که برخی از رنگ های به کار رفته در آن با تغییر زاویه دید بیننده ثابت و بدون تغییر باقی بماند و برخی از رنگ ها تغییر کند. استفاده از این نوع چاپ هولوگرام یکی از بهترین روش ها برای پیشگیری و مبارزه با جعل اسناد محسوب می شود.
هولوگرام های دو بعدی/سه بعدی رایج ترین نوع هولوگرام هستند، در این هولوگرام ها دو یا چند تصویر به کار رفته که با تغییر زاویه دید یکی از این تصاویر قابل رویت خواهد بود و یک افکت چند رنگی، چند سطحی خاص و منحصر به فرد خلق می کنند، در چنین حالتی فرد گمان می کند یک یا دو لایه گرافیکی بر روی سطح هولوگرام شناور شده اند و هولوگرام عمق می یابد.

بهترین هولوگرام ها را از ما بخواهید

چاپ هولوگرام تصاویر پنهان:

این تصاویر تنها در زوایای خاصب قابل مشاهده می باشند و در نتیجه ابزاری هوشمندانه و بی نظیر برای تشخیص اصالت و اعتبار یک محصول به شمار می رود.
ریز متن های میکرو و نانو: می توان متن هایی با سایز ۵۰ تا ۱۵۰ میکرون را در دل هولوگرام های ماتریس نقطه ای جا داد. اگر سایز متن کمتر از ۵۰ میکرون باشد عنوان ریزمتن نانو به آن اطلاق می شود که برای مشاهده آن به میکروسکوپ نیاز است و یک ابزار معرکه برای پنهان ساختن نوشته های روی هولوگرام تلقی می شود.
تصویر وارونه: این نوع هولوگرام در واقع یک افکت دو یا سه کاناله از هولوگرام های دو بعدی/سه بعدی است که در زوایای دید مختلف تصاویر متفاوتی را به نمایش می گذارند. ترکیب تصاویر دو بعدی/سه بعدی و وارونه یک افکت تصویری حیرت آور خلق می کند.
تصاویر پنهان قابل رویت با لیزر (CLR): با کمک یک دستگاه ساده لیزر می توانید اعتبار و اصالت هولوگرام های حاوی تصاویر پنهان را بررسی کرد. این نوع هولوگرام بر دو قسم است:
دینامیک (پویا و متحرک). در این هولوگرام ها بخش هایی به کار رفته که تنها با استفاده از دستگاه لیزر قابل رویت خواهند بود. زمانی که دستگاه لیزر بر روی سطح هولوگرام حرکت می کند، تصاویر متحرک بر روی صفحه نمایان می شود.
مولتی گرید. با حرکت دادن دستگاه اعتبار سنج چاپ هولوگرام تصاور مشخص و معینی نمایان می شوند.
می توان تصاویر پنهان را به عنوان بخشی از چاپ هولوگرام به کار بست.

ضرورت چاپ هولوگرام

جعل و کلاهبرداری ضررات بی شماری برای تولیدکنندگان و مصرف کنندگان به دنبال دارد. تولید کنندگان با وجود این کلاهبرداری ها با مشکلات بسیاری در بخش سرمایه گذاری رو به رو می شوند و مصرف کنندگان از حق طبیعی شان یعنی کیفیت محصول و ضمانت اجرایی آن محروم می شوند.
جعل و کلاهبرداری همواره از نخستین روزهای معاملات وجود داشته است اما تکنولوژی و کمبود مقیاس های متعدد در بخش های اجرایی، تولید و سود محصولات باعث رشد آن شده است. تولید کنندگان وجوه مالی، پاسپورت ها، گواهینامه های رانندگی و برند های معروف محصولات از آثار تخریب کننده جعل و کلاهبرداری آگاهی کامل دارند.
برچسب های تولیدی شرکت بعد نگار ایرانیان امکان جعل از محصولات و برندهای ناب در بازار خرید و فروش را از بین می برد. جلوگیری از جعل اسناد و محافظت ازآن ها با تولید برچسب های هولوگرامی سه بعدی امکان پذیر شده است. با هولوگرام های سه بعدی مشتریان اطمینان کافی از ایمنی و کیفیت محصولات به دست می آورند.

هولوگرافی به چه معناست؟

هولوگرافی فرآیندی است که در آن اطلاعات سه بعدی بصری ضبط ،ذخیره و مجددا بازبینی می شود. برخی از برچسب های هولوگرافی در ماشین های بارکد خوان برای اثبات اصل بودن محصول در زمان بازخرید و یا تایید تصادفی محصولات در بازار مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه و برچسب های هولوگرامی در کل مجموعه ای ایمن را به وجود می آورند.
یکی از ویژگی های منحصر به فرد برچسب های هولوگرامی قابلیت تشخیص و مشاهده صحنه ها و رنگ ها در زوایا و عمق های متعدد است .این جلوه های رنگی از ریز ساختارهای موجود در برچسب های هولوگرامی نشات می گیرد که به نوبه ی خود باعث انکسار نور می شود.
از دیگر ویژگی های برچسب های هولوگرامی می توان به ساختارهای نوری پیچیده ی آن اشاره کرد. این الگوها اطلاعات مرتبط به عمق و ظاهر فوتوگرافی تصویر را بازگشایی می کنند. برای ساخت برچسب های هولوگرامی اصلی به ابزار نوری دقیق، لیزر و مواد خاصی نیاز است. برخی از تصاویر هولوگرامی “مخفی” تنها در شرایط نوری خاصی قابل مشاهده هستند. بعد از ساخت هولوگرام اصلی تولید انبوه تصاویر در فرمت های متعدد امکان پذیر خواهد بود.

کاربرد هولوگرام ها بر روی محصولات

ایجاد اطمینان خاطر در مشتریان به سبب اصل بودن محصول

افزایش و یا حفظ میزان فروش محصولات با کاهش میزان جعل و کلاهبرداری

افزایش جلوه های زیباشناختی در محصولات و بسته بندی آن

جلوگیری از جعل و کلاهبرداری محصول

فراهم سازی اطلاعاتی بر روی هولوگرام برای هر گونه پیگیری از اصل بودن محصول

ایجاد شواهد و مدارکی مستند برای جلوگیری از هر گونه ادعاهای بعدی

در نمونه های چاپی مانند کارت های شناسایی و وجوه نقد ،تنها اطلاعات شخص بر روی هولوگرام ثبت می شود.

بهترین هولوگرام های با کیفیت با درجه ی بالایی از ایمنی در محصولات ،بسته بندی و اسناد و مدارک در این شرکت ارائه می شود. این هولوگرام های امنیتی به طورگسترده ای برای محافظت از محصول و جلوگیری از هر گونه کلاهبرداری به کار برده می شوند.

ساخت هولوگرام امنیتی

تولید انبوه هولوگرام شامل زنجیره ای از فرآیندها می شود.برخی از رویکردها همانند ابداع،شکل دهی الکتریکی و برجسته سازی در هولوگرافی پایه به شمار می آیند .آن ها تولید هولوگرافی را از فرآیند چاپ استاندارد متمایز می سازند .سپس مرحله ی بعد شامل عملیات های انتقالی می شود .

روکش چسبناک ،اهن بری ،بازپیچی کردن،برش کاری کردن .تولید کنندگان بسته به تولید نهایی تکنیک های چاپی را به کار می گیرند.این تکنیک ها شامل مهر کاری کردن ،لایه کشی کردن ،شماره گذاری کردن ودر نهاین جان بخشی است .

ساخت تصویر هولوگرامی:

اولین گام در ساخت هولوگرام ساخت تصویر هولوگرامی است که نسخه ی هولوگرامی نامیده می شود .این فرآیند به ابزار نوری خاصی نیاز دارد که که در آن تصویر اصلی با صفحه ی مقاوم در برابر نور بر سطح شیشه ای ثبت می شود .با گسترش شید بند هولوگرام اصلی حاصل می شود .

تکنیک های متفاوت با نام های متفاوت برای ساخت هولوگرام اصلی موجود است :هولوگرام های دوبعدی/سه بعدی ،ماتریس نقطه ای ،e-beamولیدوگرام .علیرغم نتیجه ی مطلوب و امنیت بالای هولوگرام ها ،تمامی انواع هولوگرام های اصلی نقطه ی اوج و سراشیبی هایی در بر سطح صفحه دارند .هدف و گام بعدی در فرآیند تولید انتقال صفحات هولوگرافی به ابزار های فلزی که لایی های هولوگرافی نامیده می شود و افزایش تعداد تصویر در حجم انبوه است .

ابزار مورد نیاز برای تولید هولوگرام:

انتقال هولوگرام اصلی از صفحه ی مقاوم در برابر نور به نیکل

تکثیر یک تصویر واحد از نیکل به صفحه ی پلاستیکی

انتقال تصویر های متعدد از پلاستیک به نیکل .این فرآیند لایی اصلی نامیده می شود.

بعد از اینکه لایی اصلی به عنوان یک نمونه ی اصلی برای بازسازی لایی کاری ها به کار گرفته شد از شکل دهی الکتریکی استفاده کنید .

شکل دهی هولوگرام

شکل دهی الکتریکی فرآیند رونوشت از تصویر هولوگرافی است .این فرآیند به مضمونی است که تصویر از صفحه ی مقاوم در برابر نور یا پلاستیک و یا آهن انتقال می دهد و یا اینکه از یک قطعه ی فلزی به قطعه ی دیگر رونوشت می کند ،بستگی دارد .

ترکیب مجددفرآیندی است که در آن تصویر واحد از نسخه ی اصلی ترکیب می گردد .نتیجه ی چنین عملی صفحات پلاستیکی هولوگرافی بزرگ است که در شبکه های به ابعاد بزرگتر از ۱۲×۱۲برجسته شده اند .شکل دهی الکتریکی و ترکیب مجدد فرآیند چاپ را برای تولید هولوگرام ها فراهم می کند .از لایی ها به عنوانی ابزاری برای برجسته کاری مورد استفاده قرار می گیرد .

برجسته کاری هولوگرام:

از مدل باریک نیکل برای چسباندن الگو از قطعه ی لایی به فویل پلاستیکی استفاده می شود .این فرآیند برجسته کاری هولوگرام نامیده می شود .الگوی برجسته شده در درون فویل با لایه ی آلومینیومی و یا هر گونه فلز دیگر همچون طلا یا کروم بسیارباریک انکساری که هولوگرام پراکنشی را به درون هولوگرام انکساری انتقال می دهد .

پوشش می دهد .علیرغم باریک بودن این لایه های فلزی چنین هولوگرام های برجسته کاری شده کدر هستند .با به کار گیری لایه های فوق انکساری همانند لایه های فلز کاری شده هولوگرام های شفاف حاصل می شوند .

مرحله انتقال هولوگرام:

فویل های برجسته شده بسته به محصول نهایی بعد از برجسته کاری تعدادی مرحله ی اضافی را می گذرانند :لایه گذاری ،قالب گیری ،پوشش دهی چسبناک ،آهن بری وبازپیچی کردن .هولوگرام ها به صورت یک پوشش چسبناک در محصول ،لایه ای باریک بر روی یک نوار کاست و یا اینکه کل محصول را می پوشانند ،به کار برده می شوند .
مراحل چاپ هولوگرام امنیتی
چاپگرها برای افزایش امنیت محصول از فرآیندهای پیچیده ی متفاوتی همانند شماره گذاری ؛ استامپ گذاری ،لایی گذاری استفاده می کنند.

ارزش این مقاله برای شما
5

۴ دیدگاه

  1. امیر روان آوریل 12, 2020
    • دپارتمان چاپ سالوک آوریل 12, 2020
  2. آب بخش ژوئن 9, 2020
    • دپارتمان چاپ سالوک ژوئن 9, 2020

پاسخی را بگذارید

تماس فوری و استعلام قیمت