کاتالوگ دیجیتال

کاتالوگ دیجیتال همانند دیگر CD های چند رسانه ای (Multimedia) است و بر روی یک لوح فشرده (CD) با قابلیت چاپ طرح اختصاصی، همراه با نام شرکت و … که مستقیماً بر روی CD و در درون یک پکیج چاپی و یا فانتزی قرارگرفته و به مشتریان ارائه خواهد شد. CD پس از قرارگیری در کامپیوتر به صورت خودکار (AutoRun) اجرا شده و نیاز به هیچگونه نصب (Install) بر روی سیستم را ندارد . (یک کاربر بدون کوچکترین دانشی از کامپیوتر می تواند از کاتالوگ دیجیتال استفاده نماید) پس از اجرای کاتالوگ دیجیتال ،کلیات محتویات درون CD در برابر کاربر قرار گرفته و حتی یک کاربر ساده کامپیوتر می تواند به راحتی اقدام به ورق زدن و مشاهده صفحات مختلف کاتالوگ الکترونیکی نماید. تصاویر ارائه شده گویای این حقیقت خواهد بود.

یکی از مرسوم ترین ابزارهای تبلیغاتی ، کاتالوگ ها هستند که به مشتریان ، اطلاعاتی درباره محصولات و خدمات ارائه می کنند. نوع جدید کاتالوگ ها ، که با استفاده از تکنولوژی های چندرسانه ای کامپیوتری ایجاد می شود ، کاتالوگ دیجیتال است که مزایا و قابلیت های بسیاری نسبت به نسخه های چاپی دارد. از جمله اینکه در قالب کاتالوگ دیجیتال می توان اطلاعات کامل تر و جزئی تری از محصولات و خدمات را با شکلی جذاب تر و تاثیر گذارتر به صورت متن ، تصویر ، صدا و کلیپ های ویدئویی ارائه کرد.

امروزه معرفی محصولات، برنامه ها، سازمان ها و نهادها به بهترین نحو امریست مهم، و بدیهی است برای تحقق این مهم استفاده از انواع رسانه های متفاوت مانند گفتار، موسیقی، عکس، متن، انیمیشن و محیط های تعاملی ضروری می نماید. نرم افزارهای مالتی مدیا و کاتالوگ دیجیتال با بهره گیری از این امکانات، با محیطی پویا و جذاب، بدون هیچ محدودیتی خواسته سازمان ها و شرکت ها را فراهم می نماید .

کاتالوگ مجموعه ای از اوراق تبلیغاتی است که عموما در یک مجموعه و به صورت یک مجلد به مشتریان برای معرفی محصول (کالا یا خدمات) یک بنگاه تجاری تولید میشود. هزینه زیاد تولید، مدت زمان چاپ، سرعت پایین در رساندن کاتالوگ به دست مشتری، محدودیت جغرافیایی در ارسال کاتالوگ، محدودیت در اصلاح خطاها و یا تغییرات احتمالی از جمله مشکلات کاتالوگ های چاپی به شمار می رود.

مالتی مدیا در لغت به معنای چند رسانه ای است یعنی ارتباط و انتقال موضوع ها و مفاهیم با استفاده از رسانه های متفاوت همچون گفتار , موسیقی ,عکس , متن , انیمیشن , محیط های تعاملی و رابط با کاربر. امروزه مالتی مدیا به هر جایی نفوذ کرده و تاثیر انکار ناپذیر خود را به همه ثابت کرده و رشد گسترش آن در تمامی شاخه ها که نیاز به ارتباط , انتقال و جذب مخاطب دارند به چشم می خورد و روز به روز نیز در حال افزایش است .

از خلق کاتالوگ در جهان تبلیغات مدت زیادی نمی گذرد ، برای به وجود آوردن انگیزه ، رقابت و معرفی بازار تولید و عرضه شده به بازار، اقدام به خلق شیوه نوینی از پدیده های گرافیک کردند تا “پیام گیرها ” بتوانند در فرصت مناسب و با شرح و تصاویری که در این وسیله تبلیغاتی درج شده بود ، با تولیدات عرضه شده آن مرکز آشنا شوند هدف , ارتباط و انتقال بهتر است . این هدف را میتوان در هر چیزی گنجاند . مانند: تبلیغات , آموزش , اطلاع رسانی , تفریحات و بسیاری از شاخه های دیگر، که این موارد , انعطاف پذیری و کاربرد بالای مالتی مدیا را در هر سطحی نشان می دهد . کمک به محیط زیست و در دسترس بودن همیشگی ، امکان دانلود توسط مشتری و سرعت پخش بسیار بالا و جلوه های گرافیکی زیبا و . . . از ویژگی های مهم کاتالوگ دیجیتال و سی دی های مالتی مدیا می باشد.

قابلیت های موجود در کاتالوگ دیجیتال :

  • ظاهر کاملاً همسان با کاتالوگ چاپی :

در طراحی کاتالوگ دیجیتال تمامی مسائل روانشناسی مخاطبان در نظر گرفته شده که کاملاً با نمونه چاپی مطابقت داشته و کاربران هیچگونه تفاوتی میان این دو  نمونه احساس نخواهند کرد. این امر باعث همزادپنداری و احساس راحتی و نزدیکی با کاتالوگ دیجیتال خواهد بود.

  • محتویات پویای هر صفحه :

در هر صفحه قابلیت درج تصاویر ، طرح های گرافیکی ، تصاویر محصولات ، معرفی خدمات ، امکان درج تصاویر متحرک (Animation)، فیلم های تبلیغاتی و … وجود دارد. قابلیت استفاده از صوت و تصویر: همزمانی صوت و تصویر به صورت ترکیبی محیطی جذاب را برای کاربران فراهم خواهد نمود. همچنین استفاده از narration امکان معرفی هر یک از محصولات را به صورت گفتاری نیز فراهم خواهد نمود.

  • قابلیت فهرست بندی در کاتالوگ دیجیتال :

با استفاده از این قابلیت تنها با یک کلیک ، کاتالوگ ورق خورده و در صفحه یا عنوان مورد نظر قرار می گیرد.

  • سهولت عرضه محصولات در کاتالوگ دیجیتال:

با این شیوه با کمترین هزینه امکان ارائه محصولات از طرق مختلف وجود خواهد داشت (اینترنت، CD ، پست و …)

  • امکان نشر بر روی وب سایت:

کاتالوگ دیجیتال این قابلیت را دارا میباشد که در صورت نیاز و به درخواست کارفرما بر روی وب سایت سفارش دهنده قرار گیرد و در صورت نیاز بروز رسانی گردد.

  • قابلیت استفاده در نمایشگاهها :

در کاتالوگ دیجیتال امکان ورق خوردن محصولات به صورت خودکار تعبیه شده که میتوان از این قابلیت در نمایشگاهها و شو روم ها (Showroom) استفاده نمود.