کارتن سازی

کارتن سازی

کارتن سازی به مجموعه فرآینده های طراحی ماکت سازی چاپ دایکات و لب چسب یا دوخت ( منگنه ، ماشین دوخت ) که روی ورق آماده کارتن انجام می شود را کارتن سازی می گویند.

ورق در کارتن سازی را می‌توان با توجه به ابعاد گوناگون، تقسیم‌بندی کرد. یکی از معیارهای رایج تقسیم‌بندی ورق کارتن سازی، تعداد لایه‌های آن می‌باشد. بر اساس تعداد لایه، ورق کارتن سازی را می‌توان به سه دسته گوناگون کارتن سه لایه ( ۳ لایه )،  کارتن پنج لایه ( ۵ لایه ) و کارتن هفت لایه ( ۷ لایه ) تقسیم کرد. با توجه به مصارف و کاربرد گوناگون بسته بندی کارتن، می‌توان از هر کدام از این ورق در کارتن سازی با لایه‌های مختلف استفاده کرد. هر کدام از این سه دسته یاد شده خود نیز با توجه به نوع فلوت به کار گرفته شده و نوع کاغذهای مورد استفاده شده در آن ،به انواع متعددی تقسیم می‌شوند.

تجهیزات کارتن سازی

تجهیزات یک خط تولید کامل کارتن سازی شامل:

۱- ماشین خط کش برش ۲ – ماشین چاپ یا چاپ فلکسو تک رنگ تا ۴ رنگ ۳ – ماشین دایکات (پینگ پنگی، فکی، روتاری) ۴ – ماشین چاک دستی (چاک زن کارتن) ۵ – ماشین لب چسب ۶ – ماشین لمینت دستی و یا لمینت اتومات ۷ – تسمه کش ۸ – ماشین دوخت یا منگنه ۹  – ماشین چاپ نیمه اتومات یا تمام اتومات

تماس با کارتن سازی

انواع کارتن سازی :

کارتن سازی در حالت کلی شامل دو نوع کارتن لمینتی و  کارتن چاپی می باشد که هر دو نوع این کارتن ها مصارف خاص خود را با توجه به نوع بازار هدف و نوع محصول دارند و کارتن های لمینیتی اغلب برای بسته بندی لوکس مورد استفاده قرار می گیرد که در فروش تاثیر بیشتر دارند.

مواد اولیه کارتن سازی

مواد اولیه در کارتن سازی شامل ورق خام، مقوای نازک یا کاغذ گلاسه برای لمینیت، مرکب چاپ، چسب سیلیکات، شابلون در چاپ سیلک ،کلیشه، قالب دایکات، تسمه و سوزن منگنه می باشد.

بسته بندی تخخص ماست !

مزایای اقتصادی کارتن سازی

کارتن از ارزانترین صنایع بسته بندی محسوب می گردد. علاوه بر هزینه مناسب به برخی پارامترهای دیگر مانند بهینه سازی فضای بین محصولات برای حمل و نقل و یا نقش آن در محافظت از کالا برای جلوگیری از آسیبهای احتمالی در زمان عرضه آن اشاره کرد. علاوه بر اینها، کارتن و جعبه در چیدمان راحت تر کالا در قفسه های فروشگاه و در نتیجه فروش محصولات نقش به تاثیر گذاری خواهند داشت.

کارتن در تجارت الکترونیکی و فروش اینترنتی نیز مورد استفاده قرار می گیرد و می دانیم کارتن و بسته بندی اولین نقطه ارتباط مصرف کننده با کالا را به عهده خواهند داشت. به عبارتی کارتن قسمت جدایی ناپذیر از محصول می باشد که در معرفی و برند سازی محصول نقش موثری ایفا می کنند.

خدمات دیگر مجتمع چاپ سالوک ™  کارتن سازی | چاپ کارتن | کارتن سازی لمینیت| چاپ سالوک™

صرفه جویی در حمل و نقل

بسته بندی با کارتن یک راه حل ساده و ایده آل برای شرکت هایی است که میخواهند هزینه های حمل و نقل کالاهای خود را در حد ممکن کاهش دهند. چرا که چیدمان محصولات با کارتن کمترین فضا را اشغال خواهد کرد و بطبع هزینه جابجای را کاهش می دهد. از مزایای رقابتی و قابل توجه دیگر کارتن، ثبات و ایستادگی آن در زمان حمل و نقل و تکانهای شدید احتمالی می باشد.

کارتن های مادر عموما محصولات را بصورت مکعب مربع یا مکعب مستطیل بسته بندی می کند و بر اساس تحقیقات انجام شده یک کامیون حدود ۳ برابر بیشتر از زمانی بارگیری می کند که محصول در اشکال هندسی دیگری بسته بندی کرده باشند و حتی در زمان بارگیری و جابجائی با پالت حدود ۳۰ درصد کالای بیشتر قابلیت جابجای خواهد داشت.

کارآمد و مقرون به صرفه

کارتن مقرون به صرفه ترین روش بسته بندی می باشد چراکه با توجه به اینکه کارتن در حفظ و سالم رساندن محصول به دست مصرف کنند عملکرد مناسبی دارد و از طرفی دارای وزن کم و سبک می باشد. در عین حال بخاطر وجود فلوت (همان کاغذ موج دار) از مقاومت فشاری خوبی برخوردار است و باعث کاهش اثر ضربه های ناگهانی به محصول می گردد، این تحمل فشار به نسبت وزن کارتن کاملا بینظیر می باشد. بنابراین بسته بندی با کارتن به نسبت مزایای آن در مقایسه با روشهای دیگربسته بندی بسیار کم هزینه تر خواهد بود.

علاوه بر استحکام کارتن که دائما با علم به روز و مستحکمتر میشود، امکان ساخت و ساز مبتکرانه و طرحهای گرافیکی زیبا بر روی کارتن از دیگر مزایای آن محسوب می گردد.

همانگونه که چیدمان محصولات در فروشگاهها اهمیت دارد پر کردن کارتن ها در زمان بسته بندی نیز حائز اهمیت است و با کارتن این امکان فراهم است تا به روش اتوماتیک عمل پر و بسته بندی انجام گیرد. به این ترتیب در زمان و نفرات صرفه جویی قابل توجهی صورت می گیرد.

در کارتن ها خصوصا لوازم الکتریکی و الکترونیکی این امکان وجود دارد تا علاوه بر محصول اصلی، لوازم جانبی آنرا هم در کارتن قرار داد تا علاوه بر عدم نیاز به بسته بندی ثانویه از پراکندگی و سر در گمی های احتمالی جلو گیری کرد.

تقویت در برند سازی کالا

تحقیقات نشان می دهد ۷۰ درصد از کل تصمیمات خرید در محل فروش گرفته می شود. از آنجا که مصرف کنندگان  در فروشگاههای عرضه محصولات، غالباً با تعداد زیادی محصول برای انتخاب روبرو هستند، بنابراین برای کمک در فرایند خرید نیاز به اطلاعات مربوط با محصول محسوس خواهد بود. بسته بندی کارتن و جعبه با امکان چاپ چند رنگ و با کیفیت خوب شرایطی را فراهم می کند تا تمام اطلاعات لازم برای مخاطب را بر روی آن درج کرد.

یک جعبه و کارتن با یک طرح گرافیکی مناسب که بتواند نگاه مشتریان را در فروشگاه به خود جذب کند گاهی نقشی مهمتر از یک فروشنده را ایفا خواهد کرد و بعبارتی می توان کارتن و جعبه را یک فروشنده ساکت اطلاق کرد که در برند سازی محصول نقش بسزائی را ایفا می کند.

خدمات دیگر مجتمع چاپ سالوک ™  چاپ کارتن سفارشی | چاپ سیلک روی کارتن | لمینیت کارتن سازی | چاپ سالوک™

مدیریت هزینه تولید در کارتن سازی

امروزه بازار رقابت در همه عرصه های تجاری وجود دارد و برای اینکه از این رقابت عقب نمانیم باید مهمترین پارامتر رقابت یعنی قیمت خدمات و محصولاتی را تا حد ممکن کاهش دهیم….

مدیریت هزینه تولید در کارتن سازی

امروزه بازار رقابت در همه عرصه های تجاری وجود دارد و برای اینکه از این رقابت عقب نمانیم باید مهمترین پارامتر رقابت یعنی قیمت خدمات و محصولاتی را تا حد ممکن کاهش دهیم. برای کاهش قیمت باید هزینه تولید را کاهش داد از مواد اولیه گرفته تا هزینه حمل و نقل.

کارخانه و تولیدی هائی که برای عرضه محصولات خود از بسته بندی استفاده میکنند یکی از راه های کاهش قیمت محصول را مدیریت در هزینه بسته بندی خواهند یافت. از طرفی می دانیم اولین چیزی که مشتری در هنگام خرید محصول با آن مواجه میشود بسته بندی آن است بنابراین نوع بسته بندی  نقش زیادی در  تجارت ما خواهد داشت.از جمله نقش های آن، معرفی نام و نشان تجاری و همچنین سالم و بی عیب رساندن محصول در زمان حمل و نقل است.

با توجه به اهمیت بسته بندی نباید برای کاهش قیمت محصول از کیفیت بسته بندی چشم پوشی کرد چرا که گاها خسارتی که در اثر خرابی محصول در زمان حمل و نقل صورت می پذیرد بیشتر از صرفه جوی ما میشود. با این حال رعایت مواردی که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت می توانیم تا حدی قیمت تمام شده بسته بندی را مدیریت کند.

تحقیق در مورد مواد اولیه در کارتن سازی

همانگونه که گفته شد قرار نیست کیفیت را فدای قیمت کمتر کنیم ولی از طرف دیگر هم قرار نیست برای کیفیت بیش از حد، هزینه اضافه پرداخت کنیم. با توجه به تنوع تولید مواد اولیه و از طرفی تعداد تولیدکنندگان فراوان می توان با مشاوره گرفتن از آنها بهترین جنس بسته بندی را از هردو جنبه قیمت و کیفیت پیدا نمود.

بازنگری در ابعاد کارتن سازی

کارتن ها از ورق هایی تولید میشود که دارای ابعاد مشخصی هستند و گاها برای ساخت یک کارتن دیده میشود بخشی از ورق پرت و دو ریز میشود که این قضیه در قیمت کارتن محاسبه میشود. بنابراین مشورت با ما و تغییر برخی پارامترها مانند تغییر تعداد هر محصول در کارتن میتوانیم در ابعاد کارتن تجدید نظر کرد.

باز نگری در خصوص طرح هندسی کارتن سازی

یکی از جاذبه های هر محصول، شکل ظاهری بسته بندی آن می باشد و به همین دلیل سعی میکنند تا از طرح های مهندسی برای بسته بندی محصولات لوکس و صادراتی استفاده شود. در این خصوص باید به طراحان خود تاکید کنیم که هرچند زیبایی  و جذابیت طرح کارتن اهمیت دارد ولی با خلاقیت و ابتکار و همچنین استفاده از استانداردهای جهانی مانند  fefco  سعی در طراحی اقتصادی داشته باشند.

مدیریت در فضای انبار

تولید کننده ای بیان می کرد: اهمیت وجود بودن کارتن در انبار از اهمیت تولید ما بیشتر است. از دیدگاه ما هم این حرف کاملا درست است چراکه اگرمحصول تولید شود و شرایط بسته بندی آن مهیا نباشد عرضه آن غیر ممکن است. بنابراین لازم است برنامه ریزی درستی انجام داد تا با سفارش بیش از حد کارتن فضای تولیدی خود را اشغال نکنیم و از طرفی با کمبود هم مواجه نشویم. لازم به ذکر است برای موفق بودن در برنامه ریزی متعهد بود کارتن ساز شما هم بسیار مهم خواهد بود.

خدمات دیگر مجتمع چاپ سالوک ™  چاپ هاردباکس |چاپ جعبه سخت |تولید هاردباکس | چاپ جعبه فانتزی | چاپ سالوک™

مدیریت هزینه حمل و نقل

هزینه ترانزیتی که مرتبط با بسته بندی است را در دو بخش میتوان بررسی کرد. اولین بخش زمان انتقال از کارخانه کارتن سازی به تولیدی و دومین حالت زمان حمل محصول بسته بندی شده. برای مدیریت حالت اول باید سعی کنیم حدالمقدور تامین کنند کارتن را از نزدیک ترین مکان ممکن انتخاب کنیم. و برای دومین حالت باید انتخاب ابعاد کارتن بگونه ای باشد که در وسایل نقلیه ای حمل بار بتوانیم بیشترین تعداد را جا دهیم و یا بر عکس وسیله نقلیه ای را انتخاب کنیم که متناسب با هزینه پرداختی ما بیشترین کارائی را داشته باشد.

با مدیریت و ایجاد تناسب بین فضای حمل و نقل و حجم محصول دیگر لازم نیست برای ارسال هوا! هزینه ای پرداخت کرد. از طرفی چیدمان محصولات بگونه ای خواهد شد که کمترین حرکت را داشته باشند و در نتیجه برخورد کمتری و اصطکاک کمتر باعث میشود محصول ما سالم تر به مقصد برسد و همین امر گونه ای مدیریت در هزینه ها محسوب میشود. چراکه اگر محصول معیوب به دست مشتری برسد اعتبار برند و نشان تجاری محصول زیر سوال خواهد رفت و باعث خسارتی می گردد که جبران آن سخت و با هزینه خواهد بود.

تامین کارتن از یک منبع معتبر

برخی از کارخانه های تولیدی بزرگ که سفارشات بالایی دارند برای ایجاد رقابت و از طرفی برای اینکه در  تامین کارتن خود وابسته یک کارخانه نباشند، سفارشات خود را بین چند کارتن ساز تقسیم میکنند.این کار خوب به نظر می رسد ولی از برخی جهت ها زیان آور میشود. یکی از معایب این کار مدیریت کردن چند مجموعه بجای یک مجموعه واحد است و از معایب دیگر اینکه گاها دیده شده کارتن سازها برای اینکه از چرخه رقابت با همکاران خود عقب نماند و از طرفی سود خود را هم داشته باشند اقدام به تغییر در مواد اولیه و یا ترفندهای دیگری میکنند که دود آن نه تنها در چشم کارتن ساز بلکه کارفرما را هم متضرر می کند.انتخاب یک مجموعه علاوه بر ایجاد تمرکز در یکنواختی  تولید کارتن  بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

بهره گیری از متخصص

یکی دیگر از پارامترهایی که قابلیت زیادی خواهد داشت استفاده از مهندسین صنایع با تجربه کافی در صنعت بسته بندی است که ابتدا تمام امکانات و تجهیزات شما را بررسی و متناسب با آن طرح و برنامه ریزی خود را ارائه می دهند.

سخن پایانی

استفاده از کارتن بدون چاپ و یا استفاده از کارتن با طرحهای عمومی، ابتدا به ظاهر کاهش هزینه را در پی دارد ولی گاهی خسارت  استفاده نکردن از پتانسیل بازاریابی و تبلیغاتی که در بسته بندی انحصاری نهفته است در مدت زمانی طولانی خود را نشان خواهد داد.

چرا ما را انتخاب می کنید ؟

ضمانت و گارانتی صد در صد رنگ چاپ ، تحویل به موقع 

پاسخی را بگذارید

تماس فوری و استعلام قیمت